First Vienna International Music Competition

SPECIAL AWARDS

 

PIANO

PROFESSIONAL

 

GOLDEN MEDALS

Vladimir Sushkov (High Distinction)

Ashot Khachatourian (High Distinction)

Dzmitry Ulasiuk

Aurele Marthan

Kuniko Kato

 

SILVER MEDALS

Lindsay Garritson

Nadav Verbin

Benedek Horvath

VIRTUOSO

 

GOLDEN MEDALS

 

Roman Kosyakov (High Distinction)

Cong Bi (High Distinction)

Dimitri Malignan

Timon Huyhn

Yu Pang Yu

Andrzej Wiercinski

Adélaïde Ferriere

 

SILVER MEDALS

 

Asuka Kawamura

Thomas Torok

Evgeny Konnov

Dean Deng

Nicon Mladin

Jaehan Lim

Maxim Kinasov

Jon Urdapilleta

Ramez Mhaanna

YOUNG ARTIST

 

GOLDEN MEDALS

Calvin Abdiel (High Distinction)

George Harliono (High Distinction)

Adrian King

Kaan Baysal

Johann Zhao

 

SILVER MEDALS

Andrew Gu

Elizaveta Pochebut

Ivan Chepkin

Leanne Jin

Matthias Antonio Glavinic

STRINGS

VIRTUOSO

 

GOLDEN MEDALS

 

Cristian Grajner de Sa - Violin  (High Distinction)

Sara Esturillo – Harp (High Distinction)

Julia Hwang - Violin

Sam Lucas - Cello

Theotime Voisin – Double Bass

Indira Grier - Cello

Shizuka Mitsui - Cello

Mateusz Kowalski - Guitar

Sumina Studer - Violin

Davide Giovanni Tomasi - Guitar

 

SILVER MEDALS

 

Abigel Kralik - Violin

Mateusz Makuch - Violin

Yuki Beppu - Violin

Irena Josifoska - Cello

Anna da Silva Chen - Violin

Francois Pineau - Violin

Jordan Bak - Viola

Lisa Sung - Viola

PROFESSIONAL

 

GOLDEN MEDALS

Léa Hennino - Viola (High Distinction)

Magdalena Filipczak - Violin (High Distinction)

Haik Kazazyan - Violin  (High Distinction)

Sasha Boldachev - Harp (High Distinction)

Michael Foyle - Violin

 

SILVER MEDALS

Viktor Hartobanu - Harp

Chang Pan - Cello

Galiya Zharova - Violin

YOUNG ARTIST

 

GOLDEN MEDALS

Mira Marie - Violin (High Distinction)

Matthew Ho – Violin (High Distinction)

Natsuho Murata - Violin

Maria Andreeva - Violin

Luca Giovannini - Cello

Daria List - Violin

Coco Tomita - Violin

 

SILVER MEDALS

Ellinor D’Melon - Violin

Kaat Schraepen - Viola

Stephen Leou - Cello

Soomin Kim - Cello

Sungwoo Lee - Violin

VOICE

PROFESSIONAL

 

GOLDEN MEDALS

Starkova Tatiana – Soprano (High Distinction)

Bibiana Nwobilo – Soprano (High Distinction)

Aleksandra Novina – Soprano (High Distinction)

Lilly Jørstad – Mezzo (High Distinction)

Héloïse Mas – Mezzo (High Distinction)

Mélissa Petit - Soprano (High Distinction)

Constance Malta-Bey – Soprano (High Distinction)

Chen Chen  - Tenor (High Distinction)

Zsuzsanna Adam - Soprano

Olga Senderskaya - Soprano

Sylwia Maria Olszyńska - Soprano

Jaeyeon Choi – Soprano

Irina Bertman – Soprano

 

SILVER MEDALS

Lei Xu – Soprano

Xianghu Alexander Liu – Tenor

Caroline Gélinas – Mezzo

Miren Urbieta – Soprano

Badral Chuluunbaatar – Baritone

Katia Bentz – Soprano

Griet De Geyter – Soprano

Jan Wouters – Countertenor

Gordana Kostic – Soprano

Lisa Jordheim – Soprano

YOUNG ARTIST

 

GOLDEN MEDALS

Leon Dreher - Tenor (High Distinction)

Aida Turlica - Soprano (High Distinction)

Yaroslav Yakubchuk - Countertenor

Kristina Růžičková - Soprano

Antonia Kristin Emilia Modes - Soprano

 

SILVER MEDALS

Ella Jonas Farlinger - Soprano

Tovmasyan Sona Arturovna - Soprano

Aimee Banks - Soprano

Maria Constança Kopke - Soprano

VIRTUOSO

 

GOLDEN MEDALS

 

Vero Miller– Mezzo (High Distinction)

Serena Saenz Molinero - Soprano

Elisabeth Boudreault - Soprano

Artur Mateusz Garbas - Baritone

Zachary Rioux - Tenor

Mirzamova Utarida - Soprano

Jose Simerilla Romero - Tenor

 

SILVER MEDALS

 

Julie Sekinger – Soprano

Milana Sarukhanian – Soprano

Johannes Fritsche - Baritone

Léopold Gilloots-Laforge – Countertenor

Mariya Taniguchi – Soprano

WIND

PROFESSIONAL

 

GOLDEN MEDALS

Bogdan Sydorenko – Clarinet (High Distinction)

Eudes Bernstein – Saxo (High Distinction)

Isabella Stabio – Saxo (High Distinction)

Asia Safikhanova - Flute

Bengü Aktan – Oboe

Bettina Aust – Clarinet

Trevor Nuckøls – French Horn

José Filipe da Silva Valente – Accordion

 

SILVER MEDALS

Iva Ugrcic - Flute

Elisabet Franch - Flute

Giuliano Cerbarano – Euphonium

Iryna Serotiuk – Accordion

VIRTUOSO

 

GOLDEN MEDALS

 

Raphaël Sévère – Clarinet (High Distinction)

Anna Paulová – Clarinet (High Distinction)

Ekaterina Kornishina – Flute (High Distinction)

Ariane Rovesse– Clarinet (High Distinction)

Sergio Fernandes Pires – Clarinet

Ingrid Soefteland Neset - Flute

Jules Baeten – Clarinet

Yulia Gorbatkova – Bassoon

Ana Knez – Trombone

Domen Koren - Saxophone

 

SILVER MEDALS

 

Inês Pires Pinto - Flute

Seuyun Chung – Oboe

Ignat Krasikov – Clarinet

Oliver Bahr Shermacher – Clarinet

Paula Pinn – Recorder

Nicolae Stiuca – Accordion

YOUNG ARTIST

 

GOLDEN MEDALS

Nikolai Shauchenka – Saxo (High Distinction)

Salomatnikov Semen - Trumpet (High Distinction)

Lewin Carl Kneisel - Clarinet (High Distinction)

Laskowska Karolina - Flute (High Distinction)

Telmo José Silva Costa – Clarinet

Eryk Oliwa - Clarinet

Balder Dendievel - Oboe

Uliana Zhivitskaya – Flute

Roi Karni – Clarinet

Aleksandr Rublev – Trumpet

Katharina Martini - Flute

 

SILVER MEDALS

Vicent Orón Bolós – Saxophone

Sophie Urban – Trumpet

Andreas Anastassios Kammenos – Recorder

Siu Yat Fung – Bassoon

Nicholas Traill Campbell – Trumpet

Maciej Biskup – Saxophone

CHAMBER MUSIC

GOLDEN MEDALS

 

Liza Kerob (Violin) – Federico Hood (Viola)

Thierry Amadi (Cello)

 “Trio Goldberg” (High Distinction)

 

Daria Fedorova (Piano) – Ilya Takser (Piano):

“Fedorova & Takser Duo” (High Distinction)

 

Amy Tress (Violin) – William Newell (Violin)

Alistair Vennart (Viola) – Stephanie Tress (Cello)

“Solem Quartet” (High Distinction)

 

Ivan Kuznetsov - Anastasiia Zakarova -

Aleksandr Tarasov - Aleksandr Kvashuk: “The Russian Renaissance”

 

David Salmon (Piano) – Manuel Vieillard (Piano): “Piano Duo”

 

Szilard Benes (Clarinet) – Nikolas Lazic (Accordion):

“The Klezmer Brothers”

 

Yukiko Ishibashi (Violin) – Ursula Sarnthein (Viola) –

Christine Hu (Cello):

“Trio Oreade”

 

Joaquín Sáez (Saxophone) – Xavier Larsson (Saxophone)

José Manuel Bañuls (Saxophone) – Xabier Casal (Saxophone)

“Fukio Quartet”

 

Emmanuel Christien (Piano) – Tristan Liehr (Violin) –

Aurelienne Brauner (Cello)

“Trio Gallien”

 

Richard Biaggini (Violin) – Alexander Abukovich (Violin)

 Vilius Zaikin (Viola) – Katharina Paslawski (Violoncello)

“Ensemble Filarmónico”

SILVER MEDALS

 

Anna Chorazyczewska - Adrian Furmankiewicz

Wojciech Jurkiewicz - Karol Mruk / “Erlendis”: Guitar Quartet

 

Julia-Anne Derome (violin) – Gabriel Prynn (cello) – Steven Massicotte (piano): “Fibonacci Trio”

 

Massimiliano Martinelli (Cello) – Fulvia Mancini (Cello):

“Mr&Mrs Cello”

 

Thomas Ravez (Cello) – Alex Diep (Violin) –

Thibaul Maignan (Piano):

“The Palmer Trio”

 

Lisa Wyss (Saxophone) – Lovro Mercep (Saxophone

 Jenita Veurink (Saxophone) – Nigxin Su (Saphone)

“Ardemus Quartet”

 

Stephan Möller (Percussion) – Veith Kloeters (Percussion)

Rafael Sars (Percussion) – Johannes Wipperman (Percussion)

“Repercussion Quartet”

 

Martin Castro (Saxophone) – Borja Beneyto (Saxophone)

Juan Alonso (Saxophone) – Franco Emanuel (Saxophone)

“Psaiko Quartet”

MANHATTAN CONCERT ARTIST AWARD

The following winners are invited to join the Manhattan Concert Artist agency:

 

 

EuAe Lee - Piano

 

Sasha Boldachev - Harp

Elvin Hoxha Ganiyev - Violin

Dan Sloutskovski - Violoncello

 

Alexandra Yangel - Mezzo

 

Kévin Amiel  - Tenor

 

Starkova Tatiana - Soprano

 

Bibiana Nwobilo - Soprano

 

Aleksandra Novina – Soprano

 

Héloïse Mas – Mezzo

 

 Gabriel Cano - Flute

Raphaël Sévère – Clarinet

 

Bogdan Sydorenko – Clarinet

 

Liza Kerob (Violin) – Federico Hood (Viola) – Thierry Amadi (Cello)

 “Trio Goldberg”

 

Daria Fedorova (Piano) – Ilya Takser (Piano):

“Federova & Takser Duo”

 

Amy Tress (Violin) – William Newell (Violin)

Alistair Vennart (Viola) – Stephanie Tress (Cello)

“Solem Quartet”

Julia Wolanska and Michal Gajda - Duo: piano and accordion

VIENNA competition

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIENER  INTERNATIONALER  MUSIKWETTBEWERB

info@viennacompetition.com